QBA Competition Results

Back to Results List

 REDLAND GRADED TEAMS
 
 
 
 Format: Three grades of Swiss Teams, using a live draw, 7 rounds of 8 boards each
 
 Director: Chris Snook, mob 04 1313 6435
 
 
 
 Detailed Results are available at: 
 
 www.qld.bridgeaustralia.org.
 
 
 
 REDLAND GRADED TEAMS - A GRADE
 
 
 
 1 PARKER (RALPH PARKER, JOHN MILLS, PAUL HOOYKAAS, RICHARD WARD)
 
 2 FOX (RICHARD FOX, RACHEL LANGDON, NORMAND MACLAURIN, ANN MACLAURIN)
 
 3 HOWARD (CHARLES HOWARD, KERRY WOOD, IVY LUCK, JOHN LUCK)
 
 
 
 Click here for detailed results on www.qld.bridgeaustralia.org
 
 
 
 Place No   Team Name       W-D-L      Imps       VPs    MPs      Team Members
 
  1     2   PARKER          4-0-3        76     89.40    392      RALPH PARKER, JOHN MILLS, PAUL HOOYKAAS, RICHARD WARD
 
  2     7   FOX             4-1-2        86     88.83    308      RICHARD FOX, RACHEL LANGDON, NORMAND MACLAURIN, ANN MACLAURIN
 
  3     4   HOWARD          5-0-2        44     84.24    256      CHARLES HOWARD, KERRY WOOD, IVY LUCK, JOHN LUCK
 
  4     1   FRANCIS         5-0-2        44     84.03    204      NEVILLE FRANCIS, MURRAY PERRIN, JILL MAGEE, TERRY STRONG
 
  5     3   CARTER          4-1-2        28     81.26    168      MALCOLM CARTER, TONY HUTTON, LYN CARTER, MARTIN DORAN
 
  6    10   WILLIAMSON      3-1-3         6     70.82     70      JANELLE WILLIAMSON, JAMES WILLIAMSON, PHILIP THOMPSON, BILL MORGAN
 
  7     6   SCHOEN          4-1-2         2     70.38     90      PAM SCHOEN, PHIL HALE, PAMELA EVANS, JAMES EVANS
 
  8     8   KENT            2-3-2       -27     63.44     70      BARBARA KENT, ROSS MURTAGH, IAN BARFOOT, ALAN BOYCE
 
  9     9   RIENSTRA        2-1-4       -25     61.42     50      ANNETTE HYLAND, FAY JEPPESEN, HEROLD RIENSTRA, MELISSA WEBER
 
 10     5   BACK            1-0-6       -14     61.19     20      PAT BACK, ROSEMARY MOONEY, ROBERTA TAIT, GEOFFREY THOMAS
 
 11    11   JUSTICE         4-0-3       -38     60.98     80      KAY JUSTICE, SHIRLEY BURGESS, TREVOR DWERRYHOUSE, SHERYL GARDNER
 
 12    12   CORNEY          1-2-4       -29     59.83     40      JUDITH CORNEY, NEIL CASEY, MICHAEL SOUTER, GILBERT HOLMES
 
 13    13   ARGENT          3-0-4       -69     57.17     60      JAN ARGENT, IAN ARGENT, BARBARA MACKAY, LEIGH DOMINIKOVICH
 
 14    14   WEBB            2-0-5       -84     47.01     40      CARLA WEBB, YVONNE AUER, YVONNE ZANDE, ANNA GREEN
 
 
 
 REDLAND GRADED TEAMS - B GRADE
 
  
 
 1 FAWCETT (MICK FAWCETT, LYN TRACEY, JANET PRICE, RICHARD SPELMAN)
 
 2 KOSTER (BARRY KOSTER, KIKU MUKAI, GEORGE GIBSON, LYNNE LAYTON)
 
 
 
 Click here for detailed results on www.qld.bridgeaustralia.org
 
 
 
 Place No   Cat  Team Name       W-D-L      Imps       VPs    MPs      Team Members
 
  1     1    B   FAWCETT         5-0-2        52     85.30    234      MICK FAWCETT, LYN TRACEY, JANET PRICE, RICHARD SPELMAN
 
  2     5    B   KOSTER          4-0-3        27     77.52    172      BARRY KOSTER, KIKU MUKAI, GEORGE GIBSON, LYNNE LAYTON
 
  3     6    B   BARRY           4-0-3        19     75.58    141      ANNE BARRY, JENNY HAY, KAREN ELMES, ROBIN STEINHARDT
 
  4     7    B   WILLIAMS        4-0-3        14     75.28     64      DARIA WILLIAMS, IAN CAMERON, KIM REEDER, GEORGE TILL
 
  5     3    B   CHUA            3-0-4         7     71.50     48      DANIEL CHUA, CHRIS MAYFIELD, GILL ROSS, DAVID EARNSHAW
 
  6     2    B   KNOX            4-0-3        -6     68.63     64      MARGIE KNOX, CARMEL WIKMAN, WINNY CHAN, AIJUN YANG
 
  7     8    B   DUDMAN          2-1-4       -65     53.72     40      DEL DUDMAN, ANTHONY MARSLAND, HELEN BLAIR, BARBARA BRIGHT
 
  8     4    B   TUCKER          1-1-5       -48     52.47     24      JUDY BLOMFIELD, CAROL CARSON, BEVERLEY TUCKER, FRANCES BOURKE
 
 
 
 REDLAND GRADED TEAMS - C GRADE
 
  
 
 1 ARNOLD (DIANE ARNOLD, JOHN SCHACHT, GREG NOLAN, WARREN MOORE)
 
 2 CLIBBON (MICHAEL CLIBBON, BRUCE JOHNMAN, ALAN BESSELL, JOY WELSFORD)
 
  
 
 Click here for detailed results on www.qld.bridgeaustralia.org
 
 
 
 Place No   Cat  Team Name       W-D-L      Imps       VPs    MPs      Team Members
 
  1     3    C   ARNOLD          7-0-0       104    103.37    173      DIANE ARNOLD, JOHN SCHACHT, GREG NOLAN, WARREN MOORE
 
  2     1    C   CLIBBON         5-0-2        97     97.63    122      MICHAEL CLIBBON, BRUCE JOHNMAN, ALAN BESSELL, JOY WELSFORD
 
  3     5    C   PEREIRA         3-1-3        54     83.16     86      EUGENE PEREIRA, BRUCE GOUGH, LIN KENDALL, DAVID WHYBIRD
 
  4     2    C   HAMILTON-REEN   3-0-4         6     69.87     31      MARY SIMON, PATRICIA THURLOW, KEVIN HAMILTON-REEN, BETTY HETHERINGTON
 
  5     6    C   MORGAN          3-2-2       -14     68.38     42      CATHY MATHIESON, JANETTE DAVIS, MERIT MORGAN, ANN SHOTTER
 
  6     4    C   CURTIS          2-1-4       -31     59.08     26      PAULINE CURTIS, JAN DEAVILLE, KEVIN GILBERT, SUSAN GILBERT
 
  7     8    C   COOPER          2-1-4       -78     47.36     26      ROBINA COOPER, JENNY BOXER, JENNY NICHOLSON, IAN NICHOLSON
 
  8     7    C   WOODS           0-1-6      -138     31.15      5      DELMAE WOODS, SHERILLE RUSSELL, EILEEN BARKER, TURGUT MANLI
 
 
 
  

 

Link to Hand Records