QBA Competition Results

Back to Results List

 KENMORE OPEN AND NOVICE TEAMS
 
 
 
 Detailed results can be viewed at the 
 
 
 
 Bridge Australia web site.
 
 
 
 KENMORE OPEN TEAMS
 
 
 
 Format: Swiss Teams, using a live draw, 7 rounds of 8 boards each
 
 Director: Chris Snook, 04 1313 6435
 
 
 
 Championship
 
 
 
 1 TULLY (THERESE TULLY, RICHARD WARD, NEVILLE FRANCIS, MAGNUS MOREN)
 
 2 AFFLICK (IAN AFFLICK, ALAN GIBSON, PAUL COLLINS, SUE O'BRIEN)
 
 3 HALE (PHIL HALE, PAM SCHOEN, LARRY MOSES, JOHN GOUGH)
 
 
 
 Plate
 
 
 
 1 BOYCE (ALAN BOYCE, JOAN JENKINS, PETER NILSSON, DEBORAH NILSSON)
 
 
 
 Place No   Cat  Team Name       W-D-L      Imps       VPs    MPs      Team Members
 
  1     1    A   TULLY           5-0-2       111     99.56    439      THERESE TULLY, RICHARD WARD, NEVILLE FRANCIS, MAGNUS MOREN
 
  2     3    A   AFFLICK         5-0-2        95     96.71    331      IAN AFFLICK, ALAN GIBSON, PAUL COLLINS, SUE O'BRIEN
 
  3     5    A   HALE            5-0-2        67     91.32    260      PHIL HALE, PAM SCHOEN, LARRY MOSES, JOHN GOUGH
 
  4     4    A   MACLAURIN       5-0-2        46     83.86    200      NORMAND MACLAURIN, TERENCE O'DEMPSEY, KERRY WOOD, CHARLES HOWARD
 
  5    13    B   BOYCE           5-0-2        50     82.25    170      ALAN BOYCE, JOAN JENKINS, PETER NILSSON, DEBORAH NILSSON
 
  6    17    B   CLARK           5-0-2        19     80.60    152      ROBYN CLARK, CHERYL STONE, DENISE HARTWIG, MAVIS SIMPSON
 
  7     6    A   JAKES           4-0-3        39     79.29    124      MAUREEN JAKES, ALISON DAWSON, JOHN KELLY, PETER EVANS
 
  8     2    A   RADKE           3-1-3        35     75.72    107      MICHELLE RADKE, IAN HALFORD, SHEILA PARKER, RALPH PARKER
 
  9    11    A   TAYLOR          5-0-2         8     74.97     80      DEIDRE TAYLOR, JIM TAYLOR, JOAN MILLS, JOHN SCRIVENS
 
 10    12    B   MARSHALL        4-1-2        -1     73.72     72      LIZ MARSHALL, VAL ACKLIN, BILL SZUMIDLO, GEOFF LONGSHAW
 
 11    15    B   JONSBERG        4-0-3        -6     71.88     64      SHEILA WILLS, ARNE JONSBERG, JOHN LAHEY, EVELYNE MANDER
 
 12     8    A   FRANCIS         4-0-3        -1     70.45     64      CRAIG FRANCIS, TIM RUNTING, MURRAY PERRIN, CARMEL MARTIN
 
 13    10    A   STONEMAN        3-0-4        11     66.30     48      MICHAEL STONEMAN, VAL ROLAND, NIKOLAS MOORE, GEOFF MARTIN
 
 14    14    B   MITCHELL        3-0-4       -25     63.03     48      PAUL MITCHELL, MELBA NICHOLAS, ROBERT FULTON, LORRAINE SUTTON
 
 15     9    A   GRIFFIN         3-0-4       -29     62.79     48      ANNE GRIFFIN, VICKI FOOTS, DEWI EASTMAN, MARGARET DYER
 
 16    19    B   MARLAND         2-0-5        -6     62.05     32      BRIGID MARLAND, MARGARET PRENTICE, NEIL SMITH, GEOFF SAXBY
 
 17     7    A   RUSHER          2-0-5       -25     60.11     32      GRAHAM RUSHER, KEITH MCDONALD, MAHA HOENIG, ANNE LAMPORT
 
 18    18    B   BRISTOW         2-1-4       -44     57.58     40      WENDY BRISTOW, BARBARA STARR-NOLAN, TRICIA DOLPHIN, BARBARA O'CONNOR
 
 19    16    B   BUDGEON         2-0-5       -59     53.50     32      JANINE BUDGEON, LORRAINE CARR, RUTH WEBB, LYN MCLAREN
 
 20    22    B   MOBBS           2-0-5       -68     50.77     32      MARGARET MOBBS, ANNE RUSSELL, DIANE MCCLINTOCK, INGRID DE MEILLON
 
 21    20    B   FAWCETT         1-0-6       -47     50.09     16      MICK FAWCETT, LYN TRACEY, JANET PRICE, RICHARD SPELMAN
 
 22    21    B   HAPETA          1-1-5      -170     33.45     24      JUDY HAPETA, BARBARA LOVE, JIM LOVE, KAYLENE LINGARD
 
 
 
 KENMORE NOVICE TEAMS
 
 
 
 Format: Round Robin, 7 rounds of 8 boards each
 
 Director: Chris Snook,l 04 1313 6435
 
 
 
 Championship
 
 
 
 1 BYRNES (ALLAN BYRNES, PETER TAYLOR, UNIS SULIMAN, STEVEN PARKES)
 
 2 MALES (WARREN MALES, KATHY MALES, JENNY ILIESCU, LEANNE NUGENT)
 
 
 
 Plate
 
 
 
 1 ALLINGHAM (PETER ALLINGHAM, DEBBIE GOULD, ANDREW SHARP, SUSAN SHARP)
 
 
 
 Place No   Cat  Team Name       W-D-L      Imps       VPs    MPs      Team Members
 
  1     2    A   BYRNES          6-0-1       137    109.05    162      ALLAN BYRNES, PETER TAYLOR, UNIS SULIMAN, STEVEN PARKES
 
  2     1    A   MALES           2-1-4        44     73.78     96      WARREN MALES, KATHY MALES, JENNY ILIESCU, LEANNE NUGENT
 
  3     3    A   NOBLE           5-0-2       -15     71.24    102      SUE NOBLE, CHRIS WILLIAMS, JUDY WALLACE, DIANE WALLACE
 
  4     7    B   ALLINGHAM       3-0-4         2     69.19     31      PETER ALLINGHAM, DEBBIE GOULD, ANDREW SHARP, SUSAN SHARP
 
  5     5    B   WEBSTER         3-1-3       -15     68.08     36      RICK WEBSTER, ROBERT OLANDER, SUE ZIEGENFUSS, JILL DUNNING
 
  6     4    A   WADDELL         3-0-4       -28     63.36     31      MAY WADDELL, CHRISTINE SMITH, JILL RANKINE, BEATRICE DYER-VON WAGENHOFF
 
  7     8    B   CHENEY          3-0-4       -37     59.53     31      SUE CHENEY, SIMONE BOSCI, SANDRA CONOPLIA, MARGARET MARSHALL
 
  8     6    B   WELLS           2-0-5       -88     45.77     21      FAY WELLS, LILY MANLAPIG, ANN MCKENZIE, PETER WILCE
 
 
 
 Masterpoints are provisional until approved.